Objective 1.1: Climate change adaptation, risk prevention
Projekat ARCCHAD predlaže inovativan, multi-stakeholderski pristup za rešavanje problema klimatskih promena. Cilj je podržati male poljoprivrednike alternativnim rešenjima, kao što su moderne tehnologije, diversifikacija aktivnosti, formiranje kolaborativnih zajednica ili podizanje svesti učesnika.
Akronim: ARCCHAD
Naziv projekta: Alternativni odgovori na prilagođavanje klimatskim promenama za male proizvođače sa fokusom na složeni ekonomski, ekološki i društveni pristup kroz ceo lanac vrednosti
Identifikacioni broj projekta: HUSRB/23R/11/008
Ukupan budžet projekta: EUR 323 378.00
Iznos sredstava Evropske unije (IPA): EUR 274 871.30
Početak projekta: 01 јун 2024
Kraj projekta: 31 мај 2026
Vodeći korisnik: Srednjedunavska razvojna agencija neprofitno društvo sa ograničenom odgovornošću (Mađarska)
Ostali Partneri:
P1 - Nacionalno udruženje za zastupanje interesa malih proizvođača i pružalaca usluga (Mađarska)
P2 - Udruženje Baštovana Senta (SRB)
P3 - Univerzitet Privredna Akademija Novi Sad (SRB)
Projekat ARCCHAD se bavi izazovima koje klimatske promene predstavljaju za najugroženije učesnike u poljoprivredi. Mali poljoprivrednici, duboko ukorenjeni u istorijskom znanju i tradicionalnim hortikulturnim praksama, preovlađuju sa obe strane granice. Porodične farme igraju ključne uloge u održavanju ruralnih područja. Međutim, njihove tradicionalne metode uzgoja i marketinške strategije više nisu efikasne, jer se bore sa negativnim uticajima klimatskih promena. Nedostatak svesti o tehnološkim, socijalnim i tržišnim naprecima sa obe strane granice naglašava potrebu za prekograničnim inicijativama. ARCCHAD predlaže inovativan, multi-stakeholderski pristup.
Primarne ciljne grupe suočavaju se sa sličnim problemima u obe zemlje, i predložena rešenja su podjednako primenljiva na njih. Glavnu ciljnu grupu čine mali poljoprivrednici, koji su direktni korisnici projekta. Aktivnosti podizanja svesti takođe ciljaju potrošače/građane u pograničnom području. Ostale zainteresovane organizacije su takođe aktivno uključene.
(Expected) Results:
Tri glavna ishoda projekta ARCCHAD su:
Pilot akcija - testiranje agro-digitalnih alata na dve pilot farme u Mađarskoj i dve u Srbiji, što uključuje sledeće aktivnosti:
1) Postavljanje pilot farmi
2) Mapiranje postojećih i prilagodljivih digitalnih, ekoloških alata i materijala
3) Napredno razumevanje potreba malih poljoprivrednika
4) Generisanje znanja o digitalnoj poljoprivredi
5) Implementacija i demonstracija inovativnih aktivnosti na pilot farmama
Inovativna rešenja - uvođenje inovativnih metodologija lanca vrednosti za alternativni prehrambeni sistem kroz zajednički razvijene i implementirane akcije, uključujući:
1) Studija teritorijalnog lokalnog prehrambenog sistema u svetlu klimatskih promena
2) Priručnici za male poljoprivrednike o tome kako kreirati nove modele kratkih lanaca koji mogu odgovoriti na tržišne izazove klimatskih promena (na licu mesta, ketering, transferna tačka)
3) Dizajniranje zajedničkih materijala za obuku poljoprivrednika radi poboljšanja njihove socijalne i ekonomske otpornosti kroz dodatne poljoprivredne aktivnosti
4) Eksperimentalna poljoprivreda - razvoj materijala za obuku i sprovođenje obuka
Povećanje znanja sa pilota na učesnike u lancu vrednosti:
1) Razvoj obrazovnih sadržaja o mogućnostima tržišne i socijalne inovacije (zasnovane na solidarnosti)
2) Sumiranje rezultata projekta - razvoj i proizvodnja edukativnog video materijala
3) Organizovanje EXPO-a za male poljoprivrednike