Objective 2.2: Culture and tourism

Transnacionalni kulturni mozaik: Objedinjujući globalni izrazi

Projekat MOSAIC podstiče savremenu umetnost u mađarsko-srpskom regionu kroz umetničke rezidencije, profesionalne radionice, zajedničke nastupe i kulturne događaje. On jača regionalni identitet, promoviše veštine u oblasti novih medija i podstiče saradnju, unapređujući kulturne kompetencije i održivu umetničku promociju.

Basic Data:

Akronim: MOSAIC

Naziv projekta: Transnacionalni kulturni mozaik: Objedinjujući globalni izrazi

Identifikacioni broj projekta: HUSRB/23R/22/059

Ukupan budžet projekta: EUR 308 271.44

Iznos sredstava Evropske unije (IPA): EUR 262 030.72

Početak projekta: 01 децембар 2024

Kraj projekta: 31 јул 2026

Vodeći korisnik: Grad Novi Sad – Gradska uprava za kulturu (RS)

Ostali Partneri: 

P1: Fondacija za podršku Departmana za umetnost "Bartók Béla" (HU)
P2: Fondacija “Novi Sad -Evropska prestonica kulture” (RS)

Contact:

Email: creativedistrict.novisad@gmail.com

Project Description:

Projekat MOSAIC promoviše kulturne institucije i održivi razvoj savremene umetnosti u mađarsko-srpskom prekograničnom regionu. Povezivanjem umetnika i zajednica kroz rezidencije, performanse i zajednička iskustva, projekat podstiče kulturne kompetencije i umetničke inovacije, istovremeno jačajući regionalni identitet. Ključne aktivnosti uključuju četiri dvonedeljne rezidencije za 16 umetnika, osam profesionalnih radionica za umetnike i osoblje, kao i dva zajednička transnacionalna audiovizuelna performansa. Panel diskusije, umetnički razgovori i digitalni umetnički simpozijum će podstaći dijalog o savremenoj umetnosti, novim medijima i kulturnoj raznolikosti.  

Rezultati projekta integrišu nove veštine, alate i znanja u kulturne prakse, doprinoseći kulturnom obogaćivanju regiona i jačanju prekogranične saradnje.

(Expected) Results:

  • Umetničke razmene:
    Projekat će podržati 16 umetnika, s ravnomernom reprezentacijom iz svake zemlje, koji će učestvovati u dvonedeljnim rezidencijama. Umetnici će učiti kako da koriste novu medijsku opremu u Srbiji i biće im omogućeno korišćenje audio opreme u Mađarskoj.

  • Radionice za profesionalni razvoj i obuka za umetnike i osoblje:
    Projekat će sprovesti 8 radionica, ravnomerno podeljenih između dve zemlje. Ove radionice imaju za cilj da opreme umetnike i osoblje svih 14 kulturnih institucija u Novom Sadu, kao i institucija u Segedinu, novim veštinama i perspektivama u vezi sa upotrebom nove medijske opreme.

  • Transnacionalni audiovizuelni performansi:
    Projekat će podržati zajedničke performanse, jedan tokom Dočeka u januaru, a drugi tokom Kaleidoskopa kulture u septembru u Novom Sadu. Performans u Segedinu biće organizovan tokom leta. Ovi performansi će prikazati integraciju različitih umetničkih formi istraživanih tokom trajanja projekta.

  • Panel diskusije i umetnički razgovori:
    Diskusije će biti organizovane kako bi se podstakao dijalog o savremenoj umetnosti, novim medijima i kulturnoj raznolikosti.

  • Simpozijum o digitalnoj umetnosti: Ovaj događaj će služiti kao platforma za diskusiju o uticaju digitalnih tehnologija na umetnost i kulturu.

Rezultati projekta biće kapitalizovani širenjem kulturnih proizvoda na širu publiku, korišćenjem tih proizvoda za promociju kulturne baštine regiona i integrisanjem u tekuće i buduće kulturne inicijative.