Objective 3.1: Harmonious neighbourly relations through cooperation
Projekat ima za cilj prevenciju vršnjačkog nasilja među mladima, kroz obuku i podizanje svesti putem distribucije metodološkog priručnika. Razvićemo metodologiju, koja će biti evaluirana u procesu i povratne informacije će biti ugrađene u materijal.
Akronim: PP Y H
Naziv projekta: PP Youth helpers
Identifikacioni broj projekta: HUSRB/23S/31/016
Ukupan budžet projekta: EUR 184 880.00
Iznos sredstava Evropske unije (IPA): EUR 157 148.00
Početak projekta: 01 септембар 2024
Kraj projekta: 28 фебруар 2026
Vodeći korisnik: Dél-alföldi Ifjúsági Életmód és Szabadidő Alapítvány (HU)
Ostali Partneri:
P1: Udruženje za mentalnu higijenu "ANTROPOS" (RS)
P2: Udruženje „Iuventus Ventus” (RS)
Projekat ima za cilj prevenciju vršnjačkog nasilja među mladima, kroz obuku i podizanje svesti na različitim nivoima, širokom distribucijom metodološkog priručnika, koji navodi korake koje treba preduzeti da bi se postigao ovaj cilj. Kao deo ovog kompleksnog projekta, mi ćemo razviti metodologiju, koja će biti evaluirana u procesu i povratne informacije će biti ugrađene u materijal. Na kraju projekta, pre objavljivanja, ciljna grupa će isprobati predložene aktivnosti.
(Expected) Results:Cilj koji želimo da postignemo je smanjenje vršnjačkog nasilja među mladima kroz programe podizanja svesti i edukacije, a konačni rezultat je metodološki priručnik. Cilj je da se proizvede sveobuhvatan skup metodoloških materijala koji obuhvataju specifičnosti dve zemlje i pristupe fenomenu vršnjačkog nasilja iz perspektive mentalnog zdravlja. Identifikovana su tri izlaza. Prvi korak je procena potreba ciljne grupe.
Na osnovu ove identifikovane ciljne grupe, metodologija obuke će biti razvijena i usavršena u dva kruga na osnovu povratnih informacija, koja će biti objavljena na kraju projekta, nakon evaluacije. Koraci i rezultati procesa evaluacije su TT kampovi gde se mentori obučavaju, a zatim kampovi za mlade gde najbolji mentori u TT kampovima izvršavaju zadatke.
Glavne fokusne tačke TT kampova:
Kampovi će se održati u obe zemlje. Cilj je da se izgradi mreža kontakata između mladih ljudi iz obe zemlje koji mogu da prenesu ono što su čuli svojim vršnjacima i iniciraju individualne i grupne promene na nivou veština koji će smanjiti maltretiranje i vršnjačko zlostavljanje.
Glavni rezultat projekta je razvijen i rafiniran priručnik, koji osigurava i održivost, kapitalizaciju i dugoročni uticaj projekta, jer ga svako može koristiti za organizovanje profesionalnog programa prevencije vršnjačkog nasilja.