Objective 2.2: Culture and tourism

Transnacionalni kulturni mozaik: objedinjavanje globalnih izraza

MOSAIC projekat ima za cilj da podrži institucije/organizacije koje se bave kulturom i održivom promocijom savremene umetnosti u prekograničnom regionu Mađarske i Srbije. Angažovanjem umetnika i lokalnih zajednica kroz zajednička iskustva, rezidencije i performanse, projekat ima za cilj izgradnju kulturnih kompetencija i podsticanje kontinuiranog dijaloga i umetničkih inovacija.

Projekat direktno doprinosi specifičnim ciljevima programa na sledeće načine:

  • Promocija izgradnje prekogranične zajednice i jačanje regionalnog identiteta
  • Unapređenje zajedničkog upravljanja baštinom deljenih elemenata
  • Obogaćivanje kreativnih sektora u različitim i udaljenim lokacijama
  • Unapređenje i korišćenje kulturnih objekata

Projekat okuplja jedinstvenu kulturnu saradnju – izuzetnu kombinaciju opipljivih i neopipljivih elemenata, sadržaja, usluga i aktivnosti.

Basic Data:

Akronim: MOSAIC

Naziv projekta: Transnacionalni kulturni mozaik: objedinjavanje globalnih izraza

Identifikacioni broj projekta: HUSRB/23R/22/059

Ukupan budžet projekta: EUR 308 271.44

Iznos sredstava Evropske unije (IPA): EUR 262 030.72

Početak projekta: 01 децембар 2024

Kraj projekta: 31 јул 2026

Vodeći korisnik: Grad Novi Sad – Gradska uprava za kulturu (RS)

Ostali Partneri: 

P1: Fondacija za podršku Departmana za umetnost "Bartók Béla" (HU)
P2: Fondacija “Novi Sad -Evropska prestonica kulture” (RS)

Contact:

Email: creativedistrict.novisad@gmail.com

Project Description:

MOSAIC projekat ima za cilj da podrži institucije/organizacije koje se bave kulturom i održivom promocijom savremene umetnosti u prekograničnom regionu Mađarske i Srbije. Angažovanjem umetnika i lokalnih zajednica kroz zajednička iskustva, rezidencije i performanse, projekat ima za cilj da izgradi kulturne kompetencije i podstakne kontinuirani dijalog i umetničke inovacije.

Projekat direktno doprinosi specifičnim ciljevima programa na sledeće načine:

  • Promocija prekograničnog izgradnje zajednice i jačanje regionalnog identiteta
  • Unapređenje zajedničkog upravljanja baštinom deljenih elemenata
  • Obogaćivanje kreativnih sektora u različitim i udaljenim lokacijama
  • Unapređenje i korišćenje kulturnih objekata

Projekat okuplja jedinstvenu kulturnu saradnju - izuzetnu kombinaciju opipljivih i neopipljivih elemenata, sadržaja, usluga i aktivnosti.

Projekat se fokusira na nekoliko aktivnosti:

Program umetničke razmene: Organizovaćemo četiri dvonedeljne umetničke rezidencije, u okviru kojih će boraviti osam umetnika iz Mađarske i Srbije. Umetnici će imati immersivno kulturno iskustvo u gradu domaćinu, koje će ih inspirisati da stvaraju umetnički sadržaj koristeći novu medijsku opremu, s konačnim ciljem održive promocije savremene umetnosti.

Otvorene i zatvorene konferencije: Projekat će biti predstavljen na otvarajućoj konferenciji u Mađarskoj, a zatvoren konferencijom u Srbiji, podstičući dijalog i refleksiju o uticajima i rezultatima projekta.

Profesionalni razvoj umetnika: Program će uključiti profesionalne radionice i obuke za umetnike, kako bi stekli veštine i uvid u nove medije. Ove obuke će biti usklađene sa rezidencijama, omogućavajući neposrednu primenu naučenih veština.

Profesionalni razvoj za osoblje: Takođe, naše osoblje i osoblje svih 14 kulturnih organizacija i lokalnih umetnika proći će istu obuku, olakšavajući transfer znanja i izgradnju kapaciteta unutar naših organizacija.

Transnacionalni audiovizuelni performans: Projekat će kulminirati velikim zajedničkim performansom u obe zemlje, koristeći novu medijsku opremu. Umetnici će prikazati svoja dela u hibridnom formatu, nastalim kulturnim razmenama i integracijom različitih umetničkih formi.

Panel diskusije i umetnički razgovori: Da bismo podstakli širi dijalog, organizovaćemo dve panel diskusije koje će se fokusirati na savremenu umetnost, nove medije i kulturnu raznolikost. Ove diskusije će biti digitalno snimljene i dostupne javnosti.

Simpozijum o digitalnoj umetnosti: Biće održan simpozijum koji će se baviti ulogom i uticajem digitalnih tehnologija na umetnost i kulturu, okupljajući umetnike, akademike i javnost za razmenu znanja.

(Expected) Results:

  • Umetničke razmene:
    Projekat će podržati 16 umetnika, s ravnomernom reprezentacijom iz svake zemlje, koji će učestvovati u dvonedeljnim rezidencijama. Umetnici će učiti kako da koriste novu medijsku opremu u Srbiji i biće im omogućeno korišćenje audio opreme u Mađarskoj.

  • Radionice za profesionalni razvoj i obuka za umetnike i osoblje:
    Projekat će sprovesti 8 radionica, ravnomerno podeljenih između dve zemlje. Ove radionice imaju za cilj da opreme umetnike i osoblje svih 14 kulturnih institucija u Novom Sadu, kao i institucija u Segedinu, novim veštinama i perspektivama u vezi sa upotrebom nove medijske opreme.

  • Transnacionalni audiovizuelni performansi:
    Projekat će podržati zajedničke performanse, jedan tokom Dočeka u januaru, a drugi tokom Kaleidoskopa kulture u septembru u Novom Sadu. Performans u Segedinu biće organizovan tokom leta. Ovi performansi će prikazati integraciju različitih umetničkih formi istraživanih tokom trajanja projekta.

  • Panel diskusije i umetnički razgovori:
    Diskusije će biti organizovane kako bi se podstakao dijalog o savremenoj umetnosti, novim medijima i kulturnoj raznolikosti.

  • Simpozijum o digitalnoj umetnosti: Ovaj događaj će služiti kao platforma za diskusiju o uticaju digitalnih tehnologija na umetnost i kulturu.

Rezultati projekta biće kapitalizovani širenjem kulturnih proizvoda na širu publiku, korišćenjem tih proizvoda za promociju kulturne baštine regiona i integrisanjem u tekuće i buduće kulturne inicijative.