Objective 3.1: Harmonious neighbourly relations through cooperation
The objective of the project is to make the HU-SRB border easier to pass through. It has two aspects, the infrastructural crossing option and the border crossing procedure. Channelling, collecting, formulating the opinions and ideas of local residents, local governments helps decision-makers in the development of CB infrastructure. Information about the circumstances of border crossing serves the development of CB points. Cooperation among HU-SRB relevant actors in infrastructure development can be long-term.
Akronim: LBDKMT
Naziv projekta: Light Borders in DKMT
Identifikacioni broj projekta: HUSRB/23S/31/032
Ukupan budžet projekta: EUR 230 450.60
Iznos sredstava Evropske unije (IPA): EUR 195 883.01
Početak projekta: 05 април 2024
Kraj projekta: 04 октобар 2025
Vodeći korisnik: DKMT Danube-Kris-Mures-Tisa Euroregional Development Agency - Nonprofit Public Benefit Limited (HU)
Ostali Partneri:
P1: Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu (RS)
Email: office@dkmt.net
Prekogranično područje između Mađarske i Srbije ima izuzetno razvijenu saradnju, čije dalje širenje i razvoj postaje realniji ako bi se rešile teškoće u graničnom prelasku uzrokovane Šengen granicom. Projektno partnerstvo je učestvovalo u razvoju brojnih prekograničnih infrastrukturnih inicijativa, gde se suočilo s činjenicom da postoji malo prilika u kojim se predstavnici resornih i opštinskih organa na organizovan način sastaju i konsultuju u vezi sa razvojem infrastrukture koja podržava prelazak granice. Partnerstvo želi da podstakne ovu profesionalnu razmenu ideja, da je predstavi donosiocima odluka na strukturiran način i unapredi prelazak granice dve susedne zemlje na različite načine.
DKMT započinje preliminarne konsultacije i prikupljanje podataka sa regionalnim akterima u prekograničnom regionu HU-SRB, tokom čega procenjuje koje opštine, profesionalne organizacije i nevladine organizacije imaju predloge, planove i ideje za prekogranični razvoj. Na osnovu ovih konsultacija i prikupljenih podataka, zainteresovane organizacije i stručnjaci biće pozvani na osam radionica. Sekretarijat priprema studiju o stanju prelaza na granici između Mađarske i Srbije, u okviru koje će tim eksperata iz različitih oblasti zajednički analizirati trenutno stanje na svih šest lokacija duž HU-SRB granice. Analiziraće se podaci o fluktuaciji ljudi, vozila, vremenu čekanja i sezonskim varijacijama, a merenja će biti sprovedena na terenu s ciljem prikupljanja relevantnih podataka za konkretne granične prelaze.
Sekretarijat organizuje četiri tematske radionice, na kojima će učestvovati profesionalne organizacije, opštine i nevladine organizacije iz oblasti razvoja prekogranične infrastrukture za vodu, železnicu, puteve i biciklizam s obe strane granice. U okviru ovih radionica razmatraće se razvojni planovi, predlozi i ideje koji su usmereni ka bržem pristupu, prelasku i povezivanju u određenoj stručnoj oblasti. Nakon toga, DKMT će pripremiti studiju na osnovu ovih radionica koja predstavlja prekogranične infrastrukturne potrebe na koherentan, strukturiran i, ukoliko je moguće, međusobno povezan način.
Nakon izrade prve verzije studije, DKMT će organizovati četiri tematske radionice na kojima će se prezentovati i diskutovati rezultati studije sa stručnjacima koji su učestvovali u prethodnoj seriji radionica, kao i utvrđene veze kada je u pitanju ubrzavanje prelaska granice, te novi prekogranični infrastrukturni projekti. Po završetku finalne verzije studije, dokument će biti prosleđen donosiocima odluka u Mađarskoj i Srbiji. Sekretarijat je zadužen za nabavku tehničke opreme (čitača pasoša, desktop računara, štampača) za granične službenike u Srbiji, čime će se proces prelaska ubrzati.
Rezultat projekta biće formiranje kontinuiranog i redovnog kanala komunikacije između organizacija zainteresovanih za razvoj prekogranične infrastrukture.
(Expected) Results: